Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. BLOG
 3. KÚPELŇA A WC
 4. Akú vaňu zvoliť? Typy vaní
09.02.2021
KÚPELŇA A WC

Akú vaňu zvoliť? Typy vaní

Samostatne stojaca vaňa bude dobre fungovať vo veľkej kúpeľni a rohová vaňa v stredne veľkej. Obdĺžniková je zase najuniverzálnejšia. A ktorá vaňa bude najlepšia pre vašu kúpeľňu? Pozrite sa, čo treba brať do úvahy pri nakupovaní, aby ste si vytvorili ideálne miesto na kúpanie.

Rozhodnutie, či inštalovať sprchovací kút alebo vaňu, je jedným z kľúčových rozhodnutí pri plánovaní usporiadania kúpeľne. Často ide o výber medzi možnosťou expresného kúpania a vytvorením pohodlnej relaxačnej zóny . V súčasnosti sa vaňa stala synonymom relaxácie. Tento malý priestor naplnený upokojujúcou vodou až po okraj umožňuje nielen očistenie tela, ale aj mysle - pomôže vám po náročnom dni chytiť dych a na chvíľu zabudnúť na každodenný život.

Miera, do akej sa môžete pri kúpaní upokojiť, závisí vo veľkej miere od pohodlia a komfortu vane, ktorú si vyberiete pre svoju kúpeľňu. Otázka veľkosti, hoci je zásadná, by nemala byť jediným kritériom ovplyvňujúcim rozhodnutie o kúpe. Ako si vybrať vaňu a čo vziať do úvahy, aby ste spomedzi mnohých modelov našli tú najvhodnejšiu?

 

 

 

 

Akú vaňu zvoliť?

Vaňa je jedným z mnohých prvkov kúpeľňového vybavenia. Spolu s umývadlom a ďalším vybavením v tomto interiéri by malo vytvoriť súvislé usporiadanie. Množstvo foriem a dizajnov vám umožňuje vytvoriť skutočný klenot a hlavný prvok interiérového dizajnu. Vaňa nemusí byť iba pripevnená k stene alebo zabudovaná. Urobte to štýlovým a najdôležitejším bodom v celej miestnosti. Najmä ak máte v kúpeľni veľa miesta.

Rovnako ako veľa prvkov tvorí dizajn kúpeľne, tak aj veľa faktorov určuje, ktorá vaňa je pre vás to pravé. Konzistencia usporiadania je jednou zo zložiek. Čo ďalšie by ste mali zvážiť pri zvažovaní, ktorú vaňu si do svojej kúpeľne zvoliť, aby sedela ako na mieru?

Ak máte veľkú kúpeľňu, oblasť vás nebude príliš obmedzovať. Môžete si ľubovoľne zvoliť akúkoľvek vstavanú alebo samostatne stojacu vaňu. Iné je, keď chcete toto kúpeľňové vybavenie umiestniť do malého priestoru alebo miestnosti neobvyklého tvaru. Pamätajte, že sa počítajú nielen rozmery vane, ale aj priestor okolo nej.

 

 

 

vstavaná vaňa

 

 

 

Klasické vane obdĺžnikového tvaru sú k dispozícii v dĺžkach od 140 do 170 cm a ich štandardná šírka je 70 cm. U nás nájdete aj modely širšie, dlhšie a kratšie, ba až dvojnásobné. Ako si vybrať vaňu na základe jej rozmerov? Najskôr ho prispôsobte voľnému priestoru v kúpeľni a svojim individuálnym vlastnostiam, najmä výške. Ak to priestor umožňuje, vyberte si väčšiu vaňu a na malom priestore - čo najmenšom.

Okrem šírky a dĺžky vane je dôležitou vlastnosťou aj jej hĺbka. Je to dôležité, okrem iných z hľadiska spotreby vody. Ovplyvňuje to tiež pohodlie používania vane - vstup do nej a odchod z nej. O pohodlie pri kúpaní rozhoduje ešte jeden parameter, ktorý pri klasickej miere nemôžete zmerať. Ide o tvarovanie dna. 

Pri pokračovaní v téme vhodných rozmerov a parametrov je potrebné spomenúť aj priestor, ktorý zaručuje pohodlný prístup k hygienickým zariadeniam. Inštalácia väčšej vane by nemala byť na úkor pohodlného pohybu po kúpeľni. Preto po opustení vane musíte mať minimálne 55 cm voľného miesta. Ak je to možné, zabezpečte si na každej strane toalety podobný manévrovací priestor.

Bez ohľadu na to, či vás zaujíma, ktorá vaňa je najlepšia pre veľkú kúpeľňu a ktorá pre malú kúpeľňu, výber určite zúži miesto, kam umiestnite sanitárne zariadenie. Na výber máte niekoľko možností. Vaňu môžete nastaviť:

 • vedľa steny - tak, aby tesne priliehala,
 • v rohu kúpeľne - ide o tzv rohová vaňa ,
 • kdekoľvek, bez obmedzenia na stenu - také vane sa nazývajú samostatne stojace .

 

 

 

 

Vo veľkej a priestrannej kúpeľni je voľne stojaca vaňa dokonalá. Umiestnite ho do stredu miestnosti, aby bol jeho ústredným bodom. Môžete si zvoliť vaňu na nožičkách (často elegantne zdobenú) alebo položenú na zemi. Originálnym nápadom na veľkú kúpeľňu je vybavenie na kúpanie zabudované do podlahy (zvyčajne špeciálna plošina).

To, že voľne stojaca vaňa vyzerá najlepšie na väčšej ploche, ešte neznamená, že sa jej musíte vzdať, ak máte úzku alebo o niečo menšiu kúpeľňu. Na trhu existujú aj modely takýchto miestností.

Zaujímavým riešením, ktoré bude fungovať v každej kúpeľni (najmä tej s malými rozmermi), je vstavaná vaňa. Najčastejšie má klasický vzhľad, ktorý zatraktívňuje puzdro vyrobené z dlaždíc, mozaiky alebo  špeciálnych panelov .  

 

 

 

Typy vaní

Určenie veľkosti a funkčnosti sanitárneho zariadenia a jeho umiestnenia v kúpeľni je základom pre výber správnej zóny kúpeľa. Existuje však ešte veľa ďalších rozhodnutí, ktoré musíte urobiť, než sa definitívne rozhodnete, ktorá vaňa je najlepšia pre vašu kúpeľňu. Toalety dostupné na trhu sa dajú ľahko klasifikovať podľa rôznych kritérií, napríklad podľa tvaru alebo materiálu.

S cieľom splniť očakávania zákazníkov ponúkajú výrobcovia sanitárnych výrobkov svoje výrobky v rôznych tvaroch. Najobľúbenejšia a najuniverzálnejšia je samozrejme obdĺžniková vaňa - ľahko ju zladíte do každého interiéru. Môžete si tiež vybrať medzi symetrickými a asymetrickými. Oválna alebo okrúhla vaňa vyzerá v kúpeľni veľmi zaujímavo . Medzi neobvyklými tvarmi (vytvorené hlavne na požiadanie) nájdete aj návrhy ako šesťuholníková alebo osemuholníková vaňa.

Ďalším kritériom na rozdelenie vaní dostupných na trhu je typ materiálu, ktorý sa na ich výrobu použil. Zoznam je naozaj dlhý a každý materiál má špecifické vlastnosti. Pred výberom najlepšej vane pre vašu kúpeľňu si ich dôkladne prezrite. Z akých materiálov sú vyrobené hygienické zariadenia? Kúpacia vaňa môže byť okrem iného:

 • liatina - takýto výrobok je odolný, pevný, ale na dotyk studený
 • zlepenec - jeho dokonale hladký povrch sa vyznačuje jemným leskom
 • oceľ - ktorej povlak je pokrytý smaltovanou farbou
 • drevený - veľmi odolný a jeden z mála teplých na dotyk
 • kameň - môže byť vyrobený iba z kameňa alebo napríklad zo zmesi žuly s inými látkami
 • akryl - jeho povrch je odolný, nárazuvzdorný, ľahký a teplý na dotyk

Napriek tak širokému výberu sa akrylové vane v slovenských kúpeľniach používajú už niekoľko rokov . Toto rozhodnutie podporuje vyššie spomenuté dlhotrvajúce povrchové teplo (užitočné pri kúpaní), cena vane a ľahké čistenie. Výhodou je tiež nízka hmotnosť sanitárnych zariadení, ktorá umožňuje ľahkú prepravu, presun a nastavenie.

Medzi všetkými parametrami a premennými je možné rozlíšiť štyri všeobecné typy vaní. Čo ich charakterizuje?

Voľne stojaca vaňa

Tento produkt funguje najlepšie vo veľkých kúpeľniach. Možno vás bude lákať povedať, že toto je dokonalé riešenie, keď ste zvedaví, ktorá vaňa pre veľkú kúpeľňu bude najlepšia. Tento samostatne stojaci vyzerá skvele uprostred miestnosti a je umiestnený klasicky pri jednej zo stien. Tento typ vane nevyžaduje žiadnu inštaláciu ani inštaláciu ďalších dekoratívnych panelov. Množstvo typov a tvarov umožňuje ľahko zladiť voľne stojacu vaňu s akýmkoľvek usporiadaním kúpeľne.

Obdĺžniková vaňa

Neexistuje populárnejší a univerzálnejší model vane ako obdĺžnikový. Vďaka širokej škále dostupných veľkostí je skutočne ľahké ju upraviť aj na malom priestore v kúpeľni. Stojí za to dodať, že po inštalácii špeciálnej zásteny možno ako sprchovú kabínu použiť obdĺžnikovú vaňu .

Rohová vaňa

Miesto na kúpanie, ktoré sa nachádza v jednom z rohov kúpeľne, je ideálne vhodné pre miestnosti strednej alebo veľkej veľkosti. Je pravda, že tento typ vane je kratší ako obdĺžnikové sanitárne zariadenie, ale širší. Stojí za to dodať, že moderné modely rohových vaní sa hodia aj do malých miestností.

 

 

 

Vírivka

Tento typ sanitárneho zariadenia je vybavený špeciálnymi masážnymi tryskami v oblasti jednotlivých častí tela. Vírivka vám umožní vytvoriť si doma skutočnú domácu SPA zónu. Kúpelv nej uvoľňuje a má pozitívny vplyv na organizmus (napríklad, posilňuje svaly a kĺby).

Výber víriviek je veľmi široký. Jednoduchšie modely sú vybavené manuálnym ovládaním. Ovládanie pomocou elektronického systému je zase jednoduchšie. Vírivky majú tiež mnoho ďalších funkcií, ako je ozonizácia vodou, aromaterapia alebo špeciálne podvodné osvetlenie.

Koniec

Veľkosť, tvar, umiestnenie - to sú základné kritériá, ktoré určujú výber ideálneho sanitárneho zariadenia. Taký, ktorý vám umožní relaxovať a nájsť si po náročnom dni chvíľu úľavy. Aby sa tak stalo, musí vaňa dokonale zodpovedať usporiadaniu a veľkosti kúpeľne a zodpovedať vašim individuálnym potrebám. Až po určení základných parametrov kúpacieho miesta sa rozhodnite pre materiál, ktorý vám najviac vyhovuje a zvážte dokúpenie ďalšieho príslušenstva.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

Všetky objednávky spravujeme z centrálneho E-shopu www.kamenik.sk  E.mail.: info@kamenik.sk

© 2021 Všetky práva vyhradené WWW.KAMENIK.SK
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk